Już niedługo rozpoczyna się rok szkolny. Wiele osób rozpocznie pisanie nowego projektu Erasmus. Pod spodem kilka wskazówek co można zrobić i nad czym się zastanowić, aby później ułatwić sobie pracę.
KRAJ
Przemyślmy w jakim kraju chcielibyśmy, aby uczniowie odbyli staż. Być może kucharze we Włoszech lub Hiszpanii ze względu na ciekawą kuchnię, mechanicy w Niemczech gdyż nasi sąsiedzi są bardzo rozwinięci przemysłowo, Anglia jeśli zależy nam aby uczniowie podszkolili ten język.
DOBRY PARTNER
To jeden z najważniejszych aspektów projektu. Partner musi mieć doświadczenie, być zaufany. Poszukajmy w Internecie, porozmawiajmy z innymi szkołami, które brały udział w projektach europejskich. Pytajmy partnera o referencje i doświadczenie w ramach współpracy ze szkołami z Polski.
WYBÓR UCZNIÓW
Zdecydujmy dla jakiej grupy uczniów chcemy pisać projekt. Czy chcemy, aby praktykę zagraniczną odbyli jedynie najlepsi, czy chcemy dać szansę jak największej liczbie uczniów i jak uzasadnimy to we wniosku.
PLAN PRAKTYK
Możemy sami zaproponować partnerowi stworzony przez nas plan, lub poprosić o jego przygotowanie partnera. Pamiętajmy aby zadania nie były zbyt trudne, muszą być one możliwe do wykonania przez uczniów.
EUROPEJSKI PLAN ROZWOJU SZKOŁY
Jest on bardzo ważny, na nim opiera się pomysł na projekt. W jednym z poprzednich artykułów znajduje się wiele cennych wskazówek dotyczących właśnie tego planu.
Życzę miłego powrotu do pracy.